Čím nahrádzame mäso?

Veg life je vegetariánska reštaurácia, takže mäso v našej ponuke budete hľadať márne. Zato sa však môžete stretnúť s potravinami, ktoré Vám bežne v iných reštauráciách nenaservírujú. Už veľakrát sme sa stretli s tým, že sa zákazníci pýtali, čo vlastne je ten tempeh, robi, seitan… atď, tak sme sa rozhodli niečo o nie úplne tradičných surovinách, ktoré používame, napísať.

Tempeh

Tempeh je v podstate sójový syr, ktorý je považovaný za najkvalitnejší produkt spomedzi sójových výrobkov. Jeho pôvod by sme našli v Indonézii, avšak rozšírený je v celej juhovýchodnej Ázii.

Základom pre výrobu tempehu sú celé sójové bôby, ktoré sa uvaria a následne naložia do kultúry ušľachtilej plesne. Tempeh sa necháva zrieť podobne ako plesňové syry. Pleseň prerastie sójové bôby, tým ich spojí a vytvorí tvrdú konzistenciu.

Týmto spôsobom spracované sójové bôby sú bohatým zdrojom vitamínu B12, a teda vegáni by si tempeh mali pravidelne zaradiť do svojho jedálnička. Taktiež obsahuje všetky aminokyseliny ako komplexná bielkovina. Má vysoký obsah ľahko stráviteľných bielkovín, vápnika, fosforu a železa. Neobsahuje žiadny cholesterol a je nízkotučný. Vo všeobecnosti sa považuje za zdravší sójový produkt ako tofu, pretože obsahuje viac bielkovín i vlákniny.

Robi

Robi je tepelne upravená zmes rastlinnej bielkoviny (predovšetkým pšeničnej a ryžovej), červenej repy, korenia a vody, ktorá vzhľadom i chuťou pripomína mäso. Má nízku energetickú hodnotu, neobsahuje žiadne živočíšne bielkoviny, cholesterol, sóju ani syntetické farbivá či konzervanty.

Používa sa ako náhrada mäsa vo všetkých klasických jedlách, teda sa dá sa spracovať dusením, varením, pečením, smažením či grilovaním. Upravuje sa podobne ako mäso, len doba jeho prípravy je oveľa kratšia

Seitan

Seitan je rastlinná bielkovina z pšeničnej múky, ktorá sa pripravuje vymývaním škrobu z pšeničnej múky. Vo všeobecnosti je spojenie lepku so škrobom pre tráviaci trakt zaťažujúce, avšak seitan je vďaka vymytému škrobu ľahko stráviteľný a veľmi výživný. Na 100 g obsahuje 25 g bielkovín, čo je o 5 g viac než má kuracie mäso. Seitan neobsahuje žiaden tuk.

Podobne ako tempeh, aj seitan má svoje korene v ázijskej kuchyni. Údajne ho vynašli budhistickí mnísi, aby zvýšili príjem bielkovín v ich vegetariánskej strave. Keďže sa svojou štruktúrou blíži k mäsu, v kuchyni sa využíva ako náhrada mäsa.

Seitan si môžete pripraviť aj doma. Z 1 kg pšeničnej múky a 500 ml vody si zamiesite bochník, ktorý zalejete teplou vodou a necháte asi 1 hodinu odležať. Potom z hmoty za neustáleho hnetenia pod tečúcou studenou vodou vyplavujete škrob až kým nebude voda číra. Tento proces môže trvať aj polhodinu. Na konci vznikne elastický bochník, ktorý má cca 400 g. Bochník následne nakrájajte na plátky a varte v hrnci s bujónom, korením, koreňovou zeleninou približne 30 minút. Takto pripravený seitan je vhodný na ďalšie spracovanie.

Tofu

Tofu je v podstate sójový syr, ktorý sa vyrába zrážaním sójového mlieka prírodnými soľami. Tento produkt pochádza z Číny a v súčasnosti patrí k tradičným jedlám v Japonsku, Vietname, Kórei a Thajsku. V Európe a Amerike je spojené predovšetkým s vegetariánskou a vegánskou stravou.

Tofu je bohatým zdrojom železa, bielkovín, vápnika, neobsahuje žiaden cholesterol a má málo kalórií.