Prečo ŠTEDRÝ pondelok?

Keď sme boli deti, nevedeli sme sa dočkať Vianoc. Tešili sme sa na ten magický štedrý večer, kedy sa nám plnili mnohé sny a priania, keď sme verili, že pod stromčekom nájdeme to, po čom sme už dlhšie túžili. Teraz sme už dospelí a tešíme sa stále. Už nie na darčeky, ale skôr na to, že niekomu spravíme radosť, že ho prekvapíme, že bude šťastný, splní sa mu sen… Vianoce majú stále tú magickú moc – prebúdzajú v nás chuť byť lepšími, pripomínajú nám, že by sme mali viac myslieť na ostatných, a to nielen na našich najbližších.

Väčšinou to býva tak, že Vianoce prejdú a aj my sa viac zameriame na seba a dobročinné úmysly odsúvame opäť na december. Avšak sú medzi nami ľudia, ktorí nezabúdajú počas celého roka a pre ktorých je pomoc ostatným životným poslaním. A my sme si povedali, že týchto ľudí s dobrým srdcom treba podporiť. Že nebudeme čakať do Vianoc, aby sme niekomu pomohli. Že aj každý týždeň sa dá začať dobrým skutkom. A tak sa zrodili naše Štedré pondelky.

Každý pondelok si teda vyberáme nejakú nadáciu či občianske združenie, ktorého činnosť sa nám páči a venujeme mu 1 cent z každého eura, ktoré u nás zákazníci v pondelok zaplatia. K týmto vyzbieraným peniazom ešte pripájame finančné príspevky od ľudí z Veg life tímu. Možno to nie je veľa, ale stále máme nádej, že aj v iných ľuďoch prebudíme zvedavosť o činnosť týchto organizácii. Veríme, že vždy sa nájde ešte niekto, kto ich podporí aj individuálne, pretože robia skvelé veci v prospech iných. Aby sme boli konkrétni, niektorí si napr. všimli, že štvrť v ktorej bývajú je špinavá a nikto sa veľmi nemá k tomu, aby s tým niečo spravil. Tak vo svojom voľnom čase zoberú vrece na odpadky a jednoducho upracú. Nerobia to len pre seba, ale pre nás všetkých. Alebo sú tu ďalší, ktorí sa venujú chorým deťom, seniorom, ľuďom či zvieratkám bez domova. Ľudia, ktorým záleží na tom, aby nikto nehladoval, alebo aby sme neplýtvali potravinami. A mnoho iných s ďalšími krásnymi myšlienkami, ktorí nezostávajú len pri kritike systému, ale nachádzajú cesty, ako život urobiť krajším a lepším, pričom častokrát pracujú ako dobrovoľníci, bez akéhokoľvek finančného ohodnotenia, len pre dobrý pocit.

Ak viete o niekom, kto tiež potrebuje pomoc, napíšte nám na napad@veglife.sk. Boli by sme veľmi radi, keby si ľudia viac začali všímať, čo sa okolo nich deje a začali byť k sebe štedrí, a to nielen na Vianoce.